ОШ "Никола Тесла", Винча

esdnevniklogo
large Google Classroom
rasporednastave 1
asdad

♥ ОШ "Никола Тесла" Винча ♥

za osmake

logo mpntr.png
1 39 (2)

Бројач посета

2082551

Учење на даљину

ucenje na daljinu

Изградња ОШ „Никола Тесла” у Лештанима

 

20210327 201201

COVID - 19 едукативни материјал

Календар

пон уто сре чет пет суб нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

НАШИ УЧЕНИЦИ У НАРОДНОЈ СКУПШТИНИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

 

Представници Ученичког парламента посетили су 2. 10. 2018. године ДОМ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ у оквиру манифестације Дечије недеље. Са ученицима је била Дивна Милошевић, координатор рада Ученичког парламента. 

 

                                     

            "МОЈЕ ЈЕ ПРАВО ДА ЖИВИМ СРЕЋНО И ЗДРАВО"

 

20181002 15131520181002 150938

 

МОЈЕ ЈЕ ПРАВО ДА ЖИВИМ СРЕЋНО И ЗДРАВО“

                           - за одрастање без насиља-

Поводом Дечије недеље, учествовали смо на Седници представника ученичких парламената Републике Србије у Дому  Народне скупштине РС. Ову манифестацију, као и увек до сада, организовали су  Пријатељи деце Србије уз финансијску подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Овогодишњи представници наше школе биле су Ана Марија Гајић, председница нашег УП-а и Валентина Петковић, потпредседница, у пратњи координаторке рада нашег парламента, Дивне Милошевић.

Седница је одржана 2.октобра 2018г. под називом „Како препознати и шта урадити – за одрастање без насиља.“ То је била прилика да уз подршку стручњака из ове области, деца размишљају и дебатују на тему препознавања и адекватног реаговања на ситуације насиља, развију идеју нулте толеранције према насиљу, као и свог ангажовања у породици, школи  и локалној заједници у спречавању ове друштвене појаве.

Седници је присуствовало више од  педесет средњошколаца из двадесет градова и општина Србије . Ми смо поносни што смо, као основна школа и ове године позвани и што смо учествовали у дебати.

Седницу је отворио проф. др. Владимир Маринковић, потпредседник Народне Скупштине РС. Он је истакао значај овог друштвеног проблема и обећао да ће држава са своје стране  помоћи  у налажењу стратегије за решавање истог.

Г. Биљанљ Лајовић из Министарства просвете РС, апеловала је да свако дете  које  се осећа жртвом насиља, вербалног или физичког, треба да пријави надлежнима у школи , као и да треба да зна ко су чланови школског тима за борбу против насиља. Тај списак треба да је истакнут и доступан деци. С друге стране потребно је да се зна да су сви одрасли грађани имају обавезу да насиље пријаве, где год сведочили  насиљу  или сумњали да се оно дешава. Истраживања показују да је око 70% деце претрпело неки вид насиља  а  око 30%  је присуствовало сценама насиља.

Зато је посебно наглашена потреба за оснаживањем деце и младих да пријаве насиље како би се што пре интервенисало и спречила његова ескалација.

Представница МУП – а РС,  говорила је о превентивним програмима и акцијама које МУП предузима са своје стране. Једна од занимљивих је и трибина „Матура“ која је осмишљена као дружење са младима кроз разговор о безбедном понашању на прослави матуре.

 Представница УНИЦЕФ- а за Србију представила је платформу „ureportersrbija“ , која оснажује и промовише младе који желе да предводе, да утичу на развој својих заједница, да причају о друштвеним проблемима , предлажу и утичу на њихово решавање. Ова платформа функционише путем своје фејсбук странице, где се може пријавити и пратећи даље кораке узети учешће у раду исте. Овај вид комуникације је анониман и апсолутно безбедан а свим подацима управља УНИЦЕФ.

Психолог Јелена Ћурчић говорила је о неопходности очувања менталног здравља младих, истакавши да држава младе препознаје као приоритет, те с тим у вези развија националну стратегију за развој и здравље младих. Посебна пажња је посвећена младима из осетљивих група : злостављаним, корисницима наркотика, онима  који су врбовани за рад у секс индустрији, младима ниског социо- економског статуса али и посебно мотивисаним и талентованим  младима .

Деца су најрањивија на насиље и последице неадекватног и неблаговременог реаговања су по њих целоживотне. Ова седница је зато, била добра прилика да се скрене пажња на све механизме превенције и заштите од насиља, да се о овој теми говори, да се покрену конкретне активности и уз примерено учешће деце у решавању овог проблема, пружи допринос развоју толерантног, мултикултуралног и друштва још одговорнијег према сваком појединцу и сопственој будућности.

                                                                            Д. Милошевић