1962638

Винчанско писмо

Први број Школског часописа Винчанско писмо изашао је 27. 1. 1996. године. Реализатор замисли да школа има озбиљан школски лист са називом који упућује на древну писменост, а са њом и мудрост, је господин Миладин Сапунџић, тадашњи директор школе. Од тада овај лист постаје редован, излази три пута годишње за празнике: Савиндан и Дан школе и на крају школске године. Овај лист је доживео и своје 3Д издање на Савиндан 2014. године, које се читало уз 3Д наочаре, што је својеврсна новина у области школског новинарства и издаваштва. За овакав сложен маркентишки подухват било је потребно залагање школе директора Драгољуба Гачића и остварена сарадња са Дневним листом БЛИЦ, који је донирао наочаре за читање и техничка подршка тадашњег медијатекара Томислава Теофиловића, који је радио компјутерску обраду листа.

Школски часопис је у својим првим бројевима и годинама био у црно-белом издању. Уредници првих бројева били су главни и одговорни уредник: Миладин Сапунџић, диреткор школе; одговорни уредник Јасмина Михајловић и технички уредник Драгољуб Момировић. Касније је уредник часописа била Гордана Марковић, професор српског језика од 1997. до 2002. године. Технички уредници су били Андрија и Јелена Ћеранић. Након Гордане Марковић, задатке главног уредника преузела је Мирјана Чанчаревић, професор српског језика, затим, Марина Попађиноски, професор српског језика од 2008. до 2015. године. Силвана Христов је уредник од октобра 2015. до јуна 2016. године, а Катарина Ђокић, професор српског језика, од октобра 2016. до јануара 2017. године. Након тога, Марина Попађиноски је поново главни уредник Винчанског писма. Часопис је имао своју уметничку генезу, па је почетком новог века, изашао из монохромног и ушао у полихромни дизајн са сложенијом обрадом текста. Коначно, 2011. када је професорка српског језика Марина Попађиноски већ била главни уредник часописа, Винчанско писмо је добило свој ISSN, чиме се његова позиција верификује и добија нови статус правог, озбиљног, ученичког листа, чији се примерак обавезно доставља Народној библиотеци Србије. Сарадници су се мењали, али постоји стуб часописа, који чине: Марина Попађиноски, главна уредница, и Томислав Теофиловић, технички уредник. Освнивач новог Винчанског писма који је регистрован у бази периодике у Народној библиотеци Србије је директор школе Драгољуб Гачић.